Klinik İhtiyaç: rehberlik, hedefleme ve hasta takibi

Son on yılda, özellikle tiroid hastalığı alanında boyunda tanı ve tedavide hızlı bir iyileşme olmuştur. Ultrason, tiroid neoplazmasının yönetiminde ve özellikle tiroidektomi sonrası tekrarlayan boyun problemlerinin yönetiminde temel bir rol oynar.

Ultrason, aşağıdakiler gibi birçok şekilde kullanılabilir:

  • İnce iğne aspirasyonuna rehberlik eder
  • Planlama ameliyatı
  • Ablasyon prosedürlerine rehberlik etmek
  • Ameliyattan önce lezyonların etiketlenmesi
  • Lezyonların intraoperatif lokalizasyonu

Ultrason Eşliğinde Yapılan işlemler ve Needle Enhancement

Ultrason kılavuzluğunda gerçekleştirilen işlemlerin güvenli ve başarılı performansı hem ayrıntılı anatomi bilgisi hem de iğne ucunun her zaman nerede olduğunu anlama becerisini gerektirir. İkincisi, özellikle yeni başlayanlar için bir zorluk olabilen iğne ve prob manipülasyonuna bağlıdır.

prosedurlerİğne ucunun görselleştirilmesi, ultrason ışını ile hizalanmayı gerektirir ve bazen bu elde edilemez ve hatta elde edildiğinde bile, iğnenin fiziksel özellikleri ve teknoloji kısıtlamaları görünürlüğü engelleyebilir.

Operatörün iğne ucu konumunu belirleme konusundaki güvenini artırmak için Esaote, standart B modunun özel bir görüntü kompozisyonunu düzgün işlenmiş ve yönlendirilmiş bir görüntü ile birleştirerek iğne parlaklığını artıran bir özellik geliştirdi.

 

 

 

İki Boyutlu Gezinme: Yerelleştirme ve Hedefleme Kolaylaştı

İkincil bir 2D teknolojisinden yararlanılırken gerçek zamanlı ultrason ile lezyonların lokalizasyonu, teknolojik destek olmadan günlük klinik uygulamada önemli bir zorluktur.

ıkı-boyutlu-gezinme

vucut-haritasiBody Map

BodyMap, Scintiscan, SPECT, MRI, PET, XRay ve çok daha fazlası gibi her türlü DICOM 2D görüntünün yanında ikinci bir sistemde prob konumunun gerçek zamanlı görselleştirilmesini sağlayan özel bir teknolojidir. Ultrason ve ikinci görüntüleme modalitesi arasındaki ortak kayıt bir dakikadan az sürer ve bir BodyCamera ile incelenmekte olan vücut bölgesinin (Bodymark) resmini çekme seçeneği vardır.

 

Sanal Olarak Yönlendirilmiş Biyopsi Prosedürleri

Akıllı Konumlandırma ile birleştirilen Sanal Biyopsi, gerçek zamanlı ultrason biyopsi prosedürleri sırasında güveni artırabilir. İğnenin sanal takibi kullanılarak hedefe hızlı, kesin ve güvenli bir şekilde ulaşılabilir. Fiziksel iğne, probun, tarama düzleminin ve hedefe giden yolun doğru bir 3D gösterimi ile doğrudan gerçek zamanlı ultrason görüntüsü üzerinde sanal bir iğne ile gösterilir.

sanal-olarak-yonlendirilmis-biyopsi-prosedurleri

Fusion Imaging ve 3D Gerçek Zamanlı Boyun Navigasyonu ile Bir Adım Önde

Esaote Virtual Navigator, çoklu görüntüleme sistemleriyle US'un gerçek zamanlı Füzyonunu gerçekleştirme şansı sunar. Bu teknoloji, Ultrasonun Doppler, CEUS ve Elastosonography gibi gerçek zamanlı yeteneklerini diğer sistemlerden gelen fonksiyonel ve 3D bilgilerle birleştirir.

fusion-imaging

Esaote Virtual Navigator, çoklu görüntüleme sistemleriyle ABD'nin gerçek zamanlı Füzyonunu gerçekleştirme şansı sunar. Bu teknoloji, ultrasonun Doppler, CEUS ve Elastosonography gibi gerçek zamanlı yeteneklerini diğer sistemlerden gelen fonksiyonel ve 3D bilgilerle birleştirir.

Virtual Navigator, aşağıdaki konularda tanılama güveninizi artırabilir:

  • I. Autofusion teknolojisi aracılığıyla gerçek zamanlı çok modlu Fusion Imaging ile tanılama amaçları için farklı veri kümelerini karşılaştırma:

autofusion

  • II. En iyi tarama ve hedefleme yaklaşımını planlama:

tarama

  • III. FNA ve termal ablasyon gibi Girişimsel Prosedürler sırasında operatöre rehberlik etme:

fna