Kas İskelet Sistemi Hastalıklarının Değerlendirilmesinde Ultrasonografi

Ultrasonografi kas-iskelet sisteminin değerlendirilmesi için kullanılan noninvaziv görüntüleme teknolojisidir. Tanı koyma, hastaların takibi, hasarın değerlendirilmesi ve terapötiklerde kullanılan güvenilir yöntemlerden birisidir.

Ultrasonografi klinisyenin ilgilendiği alanı eş zamanlı olarak görmesini sağlar. Mevcutta olan taşınabilir veya kompakt sistemler sayesinde muayenehaneler, klinikler, hastaneler ve hatta birçok spor alanında kullanılarak kas-iskelet sistemi sorunları için başarılı geri bildirim sağlar.

Klinik Uygulamalar

Kas iskelet sistemi uygulamaları; romatoloji, ağrı kliniği, spor hekimliği ve fizyoterapi olarak belirlenmiştir.

Romatoloji

Hastaların değerlendirilmesinde ultrason kullanımı hastalıkların üstesinden gelmeye yardımcı olabilir ve kullanıcının hasta için en uygun tedaviyi oluşturmasına olanak tanır.

Ultrason değerlendirmesinin uygulanabildiği en yaygın romatoloji hastalıkları şunlardır:

 • Sinovit
 • Erozyon
 • Psoriatik artrit
 • Kireçlenme
 • Kristal artrit
 • Vaskülit
 • Entezit ve bursit

Ağrı Tedavisi

Ultrasonografi teşhis ve tedavi edici sinir blokları için tercih edilen bir uygulamadır. Klinisyenin küçük sinirleri eş zamanlı olarak görselleştirmesine olanak sağlar. İğneyi görüntüleme, geniş görüş alanı, Elastografi, yüksek frekanslı problar ve bunun gibi gelişmiş teknolojiler ile prosedürleri güvenle takip ederek hasta ağrı tedavisinde yüksek başarı oranı sağlamaktadır.

Spor Hekimliği ve Fizyoterapi 

Esaote, sporcuların sahada yaralanmalarına acil müdahale gerekliliği ihtiyacına istinaden taşınabilir ve gelişmiş ultrasonografi sistemlerini geliştirmiştir. Yerinde hızlı tarama klinisyenin güvenli teşhis koymasını sağlar. Bu hızlı ve yerinde yapılan değerlendirmeler sporcuların hızlı iyileşmesini sağlar ve performanslarını arttırır. Zaman kaybı ve gereksiz tedavilerin neden olduğu maliyetleri azaltır.

İleri Teknoloji

Ultrason görüntüleme, kullanıcıya ve hastaya fayda sağlayan araçlar oluşturmak için sürekli olarak gelişmektedir. Bazı yeni anahtar teknolojileri ve gelişimlerinin arkasındaki mantığı vurgulamak önemlidir.

İğne Görünürlüğü

Esaote, klinisyenlerin ultrason ile yaptıkları incelemeler esnasında kendilerini destekleyen, yönlendiren ve güvenlerini arttıran bir cihaza sahip olmalarını sağlamaktadır. Standart bir B-mod inceleme görüntülerinde iğne parlaklığını artıran bir teknoloji geliştirmiştir.

igne-gelistirme

Panoramik Görünüm (VPan)

VPan teknolojisi, kullanıcının ilgilenilen bölgenin genişletilmiş bir görünümünü görmesini sağlar. Sınırsız edinim uzunluğu ile birleştirilen bu özellik, bu teknolojiyi büyük lezyonların değerlendirilmesi için mükemmel hale getirir.

elastografi

Elastografi (ElaXto)

Elaxto teknolojisi, hedef bölgenin doku esnekliğini sağlayan yumuşak ve sert yapıları vurgular. Hasta verimini ve konforunu artıran ve hedef bölgenin gereksiz yüzeysel palpasyonunu önleyen basit ve hızlı bir muayenedir. Teşhis ve özellikle hasta takibi için mükemmel bir araçtır.

elaxto

Mikrovaskülarizasyon (microV)

microV, standart doppler teknikleriyle tespit edilemeyen akışlarla ilgili bilgileri temsil etmek için B modu girişimleri (hiperekoik yapılarla ilgili gürültü yok) olmaksızın küçük ve yavaş akan damarları algılar.

microv

Klinik Faydalar

 • Teşhis ve hasta takibi için harika bir araç.
 • Güvenilir ve non-invaziv teknoloji.
 • Gerçek zamanlı görüntüleme sayesinde müdahale prosedürleri sırasında doğruluk.
 • Daha fazla hasta konforu.
 • İyileştirilmiş iş akışı ve hasta verimi.

Maliyet azaltma ve iyi bir yatırım getirisi.